Liikmete kogemusi

Foto: Krista Kõiv
Heli Mäesepp ja Jaanus Kuusk võtavad vajadusel ka lapsed trenni kaasa.

Heli Mäesepp ja Jaanus Kuusk ühendavad pereelu edukalt jooksutreeningutega

13:10 17. september 2015

Sparta jooksugrupiga kolm hooaega, esimesest treeningust saadik sammu pidanud elukaaslased Heli Mäesepp ja Jaanus Kuusk suudavad kahe lapse kõrvalt ühendada pereelu edukalt jooksutreeningutega.

Heli ja Jaanus, kust tuli mõte liituda Sparta jooksugrupiga?

Heli: "Nägin Sparta kuulutust jooksugrupi infotunnist ning näidistreeningust ja  kuna Jaanus oli vaikselt üksi jooksmist harjutanud, siis soovitasin tal kohale minna. Tema aga palus, et hoopis mina jooksuvõhikuna vaataksin asja üle. Nii ma siis läksingi ja kui koju jõudsin, siis ütlesin, et see oli nii äge, et mina hakkan nüüd küll seal käima."

 Missugune oli enne seda teie sportlasetaust? Kaua jooksmisega olete tegelenud ja kas ka teiste spordialadega?

Jaanus: „Mind on maast madalast kasvatatud arusaamas, et sportlik eluviis on tervisliku ja täisväärtusliku elu üks alustest. Seega juba üsna noorelt läksin isa käe kõrval Talleksisse jäähoki trenni. Peale selle olen tegelenud ka frisbee ultimate´iga ning põgusamalt kokku puutunud rulluisutamise ja triatloniga. Jooksnud olen viimased 6 aastat, neist viimased kaks aastat Sparta jooksugrupis.“

Heli:  „Pean piinlikusega tunnistama, et olen terve elu pidanud jooksmist üheks kõige ebameeldivamaks spordialaks. Minu kohta oleks võinud isegi öelda jooksuvihkaja J Paljud tuttavad, sõbrad ja koolikaaslased imestavad kui kuulevad, et tegelen jooksmisega  ning tuletavad meelde, kuidas kooli ajal otsisime salakäike, kus oleks ainult võimalik Shnelli tiigi ringil lõigata :)  Ootasime pikisilmi, et tiik jäätuks ja saaks poole peal üle  supsata :)  Minu elu suurimaks kireks on hoopis olnud tantsimine ning üle 10 aasta olen tantsinud showgrupis „Vikerkaar“.“

Kuidas olete suutnud kahe lapse kõrvalt ühendada pereelu ning jooksutreeningud?

Heli ja Jaanus: „Oleme õnnelikud, et meil on toredad vanemad, kes elavad Tallinnas ning soovivad oma lastelastega aega veeta. Üldiselt  osaleme jooksugrupi ühistreeningutel kahel päeval nädalas, mis on siis meie vanemate vahel ära jagunenud ning see on nende privaataeg oma lastelastega. Ülejäänud jooksud teeme vaheldumisi nt. laste lõunaune ajal. Samas peavad lapsed ka väga loomulikuks seda, kui üks meist vahepeal jooksmas käib.

Võistlused oleme ka sobitanud vastavalt pere võimalustele. Näiteks juunikuu on meil kodus sünnipäevade kuu ning seetõttu ei osale me paljudel jooksuvõistlustel. Kaks aastat on meil jooksugrupiga toimunud kolmepäevane treeninglaager Jõulumäel ning seda ootavad lapsed kohati isegi rohkem kui meie.  Kõik paarid vajavad oma aega ning see on valikute küsimus, kuidas soovitakse üheskoos aega veeta. Päris kindlasti ei ole aga pereelu jooksmisharrastuse tõttu kannatanud, sest meie elu „superstaarid“ on siiski ühised pojad.  Naudime perega koosolemist ning oleme ühiselt sedameelt, et lapsed on liiga lühikest aega väikesed, kus nad meid vajavad, siis oleks äärmiselt suur patt neid endist eemal hoida.“

Käite mõlemad abikaasaga Spartas trennis, kui palju arutate kodus erinevaid jooksuteemasid?

Heli ja Jaanus: „Üllataval kombel oleme tõesti hakanud kodus rohkem jooksuteemadel rääkima. Jälgime jooksuvõistluste tulemusi ning elame spartakatele kaasa ka lapse sünnipäevalauas  J Jooksmine on meile saanud loomulikuks elu osaks.

Kuna meie jooksutempo on siiski erinev, siis omavaheline võistlusmoment puudub. Pigem oleme üksteisele toeks vigastuste perioodidel ning utsitajateks olukordades, kus otsid võimalusi, miks täna pole õige päev treeninguks. Koos oleme joosta saanud pikkadel jooksutreeningutel Kõrvemaal ning sel aastal Pühajärve jooksul, kus Jaanus oli küll pigem mõistliku  tempo meister ning ergutajaks tõusudel, et alla ei annaks.“

 Mida kasulikku olete jooksugrupist Ahto Tatteri käe all saanud?

Heli:  „Ahto on meile jaganud jooksmise põhitõdesid; jooksmise tehilisi nüansse; kuidas võistlusteks valmistuda ning  taastuda jne jne. Ta on jaganud meiega kõiki oma teadmisi. Tihti on nii, et kui alles alustad jooksmisega, siis tekib tohutu hasart ning on ületreenimisoht, kus vigastused kerged tulema. Ahto on esimesest trennist peale rõhutanud, et ärge häbenege puhata ja teinekord ka trennis viilida. Isiklikult, pean aga Ahto teeneks seda, et minus on tekkinud jooksuarmastus. Tema oskus jooksu huvitavaks ja nauditavaks muutmisel on märkimisväärne. Enamus koolides olevaid kehalise kasvatuse õpetajaid ja treenereid peaks omama selliseid metoodilisi võtteid, mis Ahtol on."

Milliste ootustega jooksugruppi tulite ja kas need ootused on täitunud?

Heli: „Kuna mina olin ikka 100% jooksuvõhik, siis erilised ootused puudusid. Seega olen mina jooksugrupist ainult võitnud. Jooksmine on saanud mulle eluviisiks ja selle üle olen väga õnnelik.

Jaanus:   „Sparta jooksugrupiga liitumine tundus uus ja põnev kogemus, kuna varasemalt ei olnud treeneri käe all mõtestatult jooksmisega tegelenud. Ootuseid ei olnud. Lisaks pakkus see võimaluse tegeleda elukaaslasega ühe ja sama hobiga.“

 Iseloomustage Ahto Tatterit ja Maile Mangussoni treenerina?

Heli ja Jaanus: „Ahto ja Maile on vaieldamatult oma ala professionaalid. Ahto on meie jooksugruppi kooshoidev hing. Ta peab hoolt selle eest, et kõigini jõuaks õigeaegselt vajalik infovahetus. Ta on alati rõõmsameelne, innustav ja optimistlik. Väga oskuslikult oskab ta hinnata uue jooksja võimekust, joostes tihti just soojendusringi uute liikmetega kaasa. Ahto oskab väga hästi individuaalselt läheneda ning vastavalt sellele ka võimetekohaseid ülesandeid jagada. Ahto on ka suurepärane organiseerija. Kõik ühised väljasõidud on temapoolt organiseeritud ning väga hästi läbi mõeldud. Kohale tulles tunned, end suurepäraselt ning sinu ülesandeks jääb ainult joosta. Ahto oskab ergutada ja vajadusel ka lohutada. Tema mõtteviisiks on ka see, et vigastatuna trenni ei tehta, tuleb osata puhata, isegi kui see tundub kohati nii raske ning võimatu. Tundub, et Ahto väga naudib oma tööd meiega.

Maile on vaieldamatult jooksuharjutuste tippspetsialist ning tema valvsa pilgu all on turvaline treenida. Ta on väga tähelepanelik, südamlik ja hoolitsev treener. Tema trennid on vaheldusrikkad ning selles pole kunagi midagi juhuslikku, iga pisemgi detail on läbi mõeldud.  Maile huvitub alati trenni alguses sellest, kas kellelgi on tulemas võistlus või on on eelneval päeval olnud mõni raskem treening. Vastavalt sellele teeb ta selle inimese juhendamisell korrektiive.
Nii Ahto kui ka Maile trennides on vaba ning sõbralik õhkkond, mis on nt. algajale, kes tunneb end veel ebakindlalt, äärmiselt vajalik. Kuna nii Maile kui ka Ahto on pereinimesed ning väikeste laste vanemad, siis nad mõistavad hästi seda kui nt. mõnikord jääb mõnel võistlusel või treeningul  osalemata. Nad ei pane ka suuri koormusi peale ning annavad endale aru, et oleme siiski harrastajad. Nad teevad endast kõik, et meis säiliks jooksupäike.“

Miks võiksid inimesed, kes veel Sparta jooksugrupis ei treeni, liituda selle grupiga?

Heli ja Jaanus: „Sparta jooksugrupi treeningud on väga oskuslikult ning mõtestatult üles seatud. Siin toimub teadlik, tervislik ning mõtestatud treenimine.  Meid juhendavad oma ala professionaalid. Sparta jooksugrupp on väga kokkuhoidev, toetav ja innustav suur pere.  Üksi metsa all sörkides võib jooksuind kaduda juba üsna pea, üheskoos treenimine annab aga jõudu ning tahet ka järgmisel korral trenni tulla, isegi siis kui väljas puhuvad tormituuled või sajab paduvihma J  Sparta hoiab oma jooksjaid väga: alati on võistlustele organiseeritud transport; lapsehoidja olemasolu trennide ajal; ühine meeldiv muljetamine peale sügisest SEB maratoni jne jne. Tihti on inimestele jäänud väärarusaam, justkui jooksutrennis osalemine tähendaks 1,5 tundi metsa all siblimist. Meie ühistreeningud mahutavad aga hoopis rohkemat. Sparta jooksugrupist saab endale ka kindlasti palju uusi ja huvitavaid kaaslasi ning sõpru. Spartas treenivad õnnelikd inimesed.“

 

 

Lisa oma kommentaar

Sinu nimi:*
Sinu e-post:
Kommentaar:*
Lisa kommentaar
Kuvan 0 kommentaari
Ühtegi kommentaari ei ole.