Treeningnõuanded

Hea rannavorm nõuab aastaringset tööd.

Argo Ader: trimmis rannavorm nõuab aastaringset tööd

13:06 06. märts 2012

Tahad suveks saledaks saada? Mida meie jõusaali peatreener Argo Ader lihaste vormimiseks teha soovitab?

 Kindlaimaks kevadekuulutajaks lisaks lõunast koju naasvatele rändlindudele on inimeste tõusev soov oma keha suveks saledaks ning trimmi saada. Iseenesest arukas ja tervislik mõte, ainult et siinkohal tuleks meelde tuletada, et võlunippe pringi pepu või traksis lihaste saamiseks pole. Kaalulangetamine on eelkõige aastaringne protsess, mitte paarikuuline projekt.

Kas olete märganud, et raamatupoodide kevadised bestsellerid on kokaraamatud ning dieediõpikud? Esimestes antakse nõu, kuidas maitsvalt oma nahavahe täis pugida ning teistes, kuidas kaalust alla võtta. Ometi ei tasu raamatutest või internetist leitud infot puhta kullana võtta, sest sealt vastu vaatav teabetulv võib kaalulangetaja ning spordihuvilise pigem segadusse viia. Mis teha? Kui rahakott vähegi kannatab, oleks mõistlik enne treenima asumist konsulteerida mõne pädeva personaaltreeneriga või liituda spordiklubiga, sest üksi katse-eksituse meetodil kaalulangetamine võib teha kogu organismile tõelise karuteene.

Vaata kriitiliselt üle oma söögilaud

Olen märganud, et inimesed aktiviseeruvad oma tervise eest hoolitsema kolm korda aastas – kõigepealt septembris, kui suvi läbi on grillitud ja küllap ka humalatorbikut kallutatud, siis jaanuaris, kui on vaja hakata lunastama uue aasta lubadusi ning lõpuks märtsis, kui esimene päike sulatab hangi ning rannahooaeg pole enam mägede taga. Ja soov oma keha trimmida pole ainult naiste trend, vaid üha rohkem tuleb selle sooviga mu jutule mehi. Siinkohal julgustan ka eakamaid inimesi julgelt trenni tulema ning sportima, sest näiteks Lääne-Euroopas on 70% jõusaali klientidest keskealised ja vanemad, aga meil peetakse jõusaali millegipärast noorte pärusmaaks. Ometi sobib mõõdukas oma lihaste eest hoolitsemine kõigile vanuserühmadele.

Millest ikkagi alustada, et keha suveks vähegi paremasse vormi saada ning kuumal suvepäeval rannas ringi liikudes ennast mõnusalt ning enesekindlalt tunda? Esimese asjana soovitan kriitilise pilguga üle vaadata oma toidulaud ning teha korrektuure oma söömisharjumustesse. Nimelt on paljudel kombeks hommikuti kaua magada ning jätta selle luksuse nimel vahele hommikusöök. Lõunaks on aga nälg teinud oma karmi laastamistöö ning siis ahmitakse sisse kõike, mis taldrikul just ei liigu, krooksu või sisise. Rääkimata õhusöögist, kus pahatihti toimub omamoodi käegalöömine. Mõeldakse, et kui trumm on läinud, mingu ka pulgad ning pärast sellist hingelist murdehetke ähvardab külmkapi uks lausa hingedelt maha kukkuda selle meeletu teleri ja kapi vahel käimise pärast. Tegelikult peaks just õhtusöök sisaldama kõige vähema kaloreid, aga meil on paraku vastupidi.

Suurenda koormusi tasapisi

Kui oma toitumisharjumusi on korrigeeritud ja silmadega söömist vähendatud, tuleks tasapisi suurendada igapäevast liikumist. Alustada kasvõi värskes õhus kõndimisest või kui ilmad paremaks lähevad, jalgrattaga sõitmisest. Suurekaalulistel inimestel ma kohe sportmängudega tegelemist ei soovitaks, sest squashi või korvpalliväljakul nõutavad kiired liigutused koormavad liigeseid ja tõstavad vigastuseohtu. Pigem oleks soovituseks liikvele minna samm-sammult, püstitada reaalsed eesmärgid ning neid ka kohusetundlikult täita.

Inimesel, kes pole varem eriti aktiivselt sportinud, piisab toitumise samaks jätmisel nädalas umbes kolmest treeningust, et langetada mõistlikult kaalu. Mis tähendab mõistlikult?

Reaalne võimalus tervislikuks kaalulangetamiseks on pool kilo nädalas. Kokku tasuks lugeda näiteks suveni jäänud nädalad ning püstitada endale kaalulangetamise osas reaalsed ülesanded.

Üksi suure õhinaga treenima asudes on oht teha oma tervisele liiga, seepärast oleks mõistlik konsulteerida mõne spetsialistiga, et ennetada tekkivaid ohtusid. Kuna ühtäkki sportima ja suveks vormi saada püüdva inimese organism pole harjunud koormustega, siis on võimalus, et lihtsalt süda ei pea sellisele vatile vastu. Omast kogemusest võin öelda, et pole sugugi haruldane vaatepilt, kui treenimata inimesel läheb poole trenni pealt nägu valgeks ning pilt kipub taskusse. Tekib minestusehoog, sest aju verevarustus on häiritud. Sellepärast ongi väga oluline, et suveks treenimist alustataks tasapisi, mitte kohe sooviga kogu maailma soojaks kütta.

 

Autor: Argo Ader

Lisa oma kommentaar

Sinu nimi:*
Sinu e-post:
Kommentaar:*
Lisa kommentaar
Kuvan 5 kommentaari
Pille 14:07 06. märts 2012
Kui suur on normaalne kalorite hulk päevas? Ja milline trenn on kõige parem et kõht trimmi saada.
ohohoo 14:57 06. märts 2012
Pille !! Aeroobne trenn ikka ....
Argo (Sparta) 15:33 06. märts 2012
Kalorite hulk sõltub kehakaalust, ainevahetuse kiirusest, lihasmassi kogusest ning kas me soovime kehakaalu hoida või langetada. Kõiki neid parameetreid on vaja teada, selleks oleks aga vaja täpsemalt rääkida ja siis saaksime ka kalorikulu arvutada.
Kõhulihastele ei maksa kunagi liiga palju rõhku panna, sest liigne kohulihaste treenimine võib tekitada alaselja valusid, kui jätame alaselja treenimise ära. Rasvaprotsendi langetamisel tulevad ka kõhulihased kenasti esile ning pole vaja liigselt mõelda sellele. Treenimisel tuleb lähtuda sellest, et lihastasakaal oleks paigas.
Monika 17:40 06. märts 2012
Pille, Spartas on super treening nimega Absexpress. Mine julgelt, seal trennis veedetud aeg on puhas nauding ja kõik kasulikul eesmärgil - mäletan minu esimene mõte oli et appi, pool tundi kõhulihaseid, ma suren ära aga hoopis oli tahtmine veel üks ring otsa teha :P Pole sugugi raske ja 25 minutit tundub hoopis 2,5 minutina ;) Aga nagu ikka, trenni tuleb teha tunde järgi.
Kateriina 13:17 07. märts 2012
Esimest korda jäi mulle silma, et "eakamaid" kutsutakse trenni tegema! Super! Sportimine on mulle alati meeldinud. Lihtsam, lõbusam ja motiveeritum oleks seda teha mingis seltkonnas, kuid kuna ma pole ka enam esimeses nooruses, siis sobivat kohta selleks leida on üsna keeruline. Spordiklubid tunduvad tõepoolest olevat orienteeritud kas noortele või tippsportlastele. Kui see nii ei ole, siis millest alustada? Pakutavad trennivõimalused võtavad silme eest kirjuks:)